Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

When you shop at the grocery store in the normal way, it is often hard to tell if you are getting an honest deal. We all want to buy quality food to nourish ourselves and our families, but what foods are really worth it? Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

The grocery bill can add up quickly when left unchecked, so it’s critical to discern what ends up in your cart. Here are just a couple of articles that are a huge waste of cash.

Infused Olive Oil

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

Vegetable oil that has been infused can be a real delight. The aroma and flavour that may be added to your cuisine are incredible, but store-infused olive oils are expensive. Clare Langan, a New York City chef and culinary producer, said, “I don’t recommend buying oil and infused vinegar.” “They’re simple to learn yourself to use, but they can go rancid before you use them. “Can you use the roasted garlic vegetable oil in a certain percentage of recipes?”

Instead of buying that expensive bottle at the store, make small batches from your own reception. This way you’ll save on ingredients and less likely to waste the extra oil.

Organic Quinoa

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

Doesn’t organic quinoa sound healthy? It’s one of those products that end up in your hand cart, not because you like it, but because it makes you feel better about your food choices. However, while organic quinoa is more expensive, it is not healthier. Most quinoa doesn’t require pesticides to grow, so buying organic doesn’t matter.

“People can use pesticides, but quinoa does not,” says Carolyn Dimitri, a professor of food studies at New York University. “It is a covering that contains saponins with a bitter flavour, which makes the crop nearly immune to pests.” Instead, she opts for normal quinoa. You’ll still think of yourself as a health food fanatic.

Fresh Fruits & Vegetables

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

I’ve always assumed it’s cheaper to buy fresh fruits and vegetables than frozen, but it’s going to be time for me to reconsider. Frozen products are usually cheaper and should even have more nutrients than fresh varieties.

“Buy as much frozen as you want frozen because the quick freezing procedure tends to contain more nutrients than fresh produce that has gone thousands of miles,” Logie advised. “We also waste about 20 pounds of fresh food per month.” Purchasing frozen food allows us to spend what we have before purchasing more for the following week.

Buying frozen is particularly helpful when it comes to organic produce. “I started to realize that buying fresh organic produce or maybe fresh non-organic produce added up quickly, and most of the time we weren’t eating them fast enough before they rotted. But I could buy frozen bags of fruits and vegetables for the more expensive items and save us a lot, ”agreed financial coach Jessi Fearon. “Like frozen kale, frozen broccoli, and frozen green beans. That has freed up enough room in our grocery budget to get other fresh produce that doesn’t freeze as well, like tomatoes, zucchini, and zucchini. “

Fresh Seafood

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!



Frozen is also a thank you for assisting in saving on seafood. Many stores price their fresh seafood, but they will have come off an equivalent truck because of the frozen packages. “Opt for frozen seafood instead of ‘fresh’. Seafood should be brought in frozen and then thawed in the store, ”Logie explained. “These fresh products can cost the maximum amount of 40 percent the same as frozen.” Buying bags of frozen seafood also helps with the waste concern. you’ll cook just one touch at a time, rather than trying to waste the fresh seafood before it spoils. Buying frozen will also make your car smell better on the way home. nobody likes to get into a suspicious car, right?

Filet Mignon

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

A seared steak seems like the right birthday or anniversary meal, but when it comes to your weekly shopping, there are smarter ways to buy a steak. “If you want steak, buy the whole ribeye, especially if you’re a steak lover,” explained Logie. “Each T-bone features a small fillet on the bone and a replacement York strip on the opposite side, and this will save $ 3 to $ 5 per pound.”

It’s a reasonably simple and painless way to save money while still getting the food you want. If you’re making steaks for a friend’s barbecue, confirm to save a lot with the bone-in version.

Boneless Chicken Breasts

Boneless Chicken Breasts
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

I buy boneless, skinless pigeon breast almost harshly. It has reached a purpose in which I don’t even believe it anymore. I know we will use it, so I automatically toss it into the cart. However, I feel like I’m diversifying.

“Buy pigeon breast with the bone, as this will cut the value in half,” Logie said. “At that point, boneless, skinless chicken thighs can save about $ 2.50 per pound over pigeon breast. Thighs tend not to dry out as quickly as breasts. “This makes them easier to cook & more squeezed to eat.

Bottled Water

Bottled Water
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!


Bottled water can be a convenience that will add up quickly. Usually not worth it either. “Bottled water isnt a decent deal,” John told me. “Oftentimes it’s not much differ than your own water and therefore the store variety can cost you up to a dollar a bottle.” If you prefer filtered water, invest in your own filter and dispose of the bottles. It will be better for your wallet and therefore for the environment.

Low-Carb Bread

Low-Carb Bread
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!



If you’ve been cutting back on carbs, you’ve probably been dreaming of a fresh piece of crusty bread. However, just because I miss it so much doesn’t mean low-carb bread is the answer. It can cost anywhere from $ 7 to $ 8 a loaf, and it never tastes so good. Instead, splurge on a high-quality loaf of whole wheat bread. You will get more nutrients and it will actually taste like bread.

Super Food Powders

Super Food Powders
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

It’s hard to walk down the supplement aisle at Whole Foods or any natural grocery store and not be intrigued. All the labels say things like “weight loss” and “vibrant”. Who doesn’t want those things? However, there is another detail that the labels will not tell you. The supplement industry is unregulated, which suggests that they will say whatever they need to and never need to try it. Expensive herbal remedies and supplements ensure great results, but there are no guarantees. stick with fresh fruits and vegetables for natural nutrients and energy.

Cold Pressed Juices

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

Throwing a cold squeezed juice into your shopping cart feels healthy and it almost got rid of that box of Lucky Charms. How did that get there? However, that juice is actually raising your blood glucose, a bit like cereal will.

Cold-pressed juices can cost up to $ 12 a serving, and while they are packed with fresh fruits and vegetables, they do take away the fiber that is naturally found in fresh produce. which means that once we have a drink, our blood sugar will rise with no fiber to control it. So we’ll have the certainty of a sugar crash later. We will even drink our calories and never feel full. Skip the cold-pressed juice and choose the particular fruit.

Vegan Cookies

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

When you try to eat healthy and you really lack food, you start to make irrational decisions, like eating a whole box of vegan cookies. They are vegan, so they are healthy, right? Unfortunately, they are not healthier, they are just much more expensive.

“Think of it this way: A vegan chocolate chip cookie could also be dairy-free and / or made with organic or raw ingredients, but it can still have 240 calories with 39 grams of carbohydrates, 19 grams of which come from sugar. “. Registered dietitian Tanya Zuckerbrot told Fox News. “A small order of McDonald’s fries has less carbs, sugar, and calories than that! White sugar is vegan, flour is vegan, chocolate chips are often vegan, and just because a cookie is made from them doesn’t mean they’re worth biting into. “.

Organic Avocados

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

Buying organic always seems like a healthy option, but be careful, especially when it comes to thick-skinned fruits. Organic avocados are quite marked compared to normal avocados and therefore the “organic” label doesn’t really matter to them. “Foods that must be peeled, such as bananas and avocados, tend to have a much lower amount of residue when those foods are prepared for eating,” environmental working group spokesperson Alex Formuzis told Real Simple. save money and go for regular avocados. Your guacamole will be equally delicious.

Fancy Labels

Necessary Or Expensive Waste Food
Article: Health Food Stores: Necessary, Or Expensive Waste? SAVE Money!

We all know that food companies are promoting us, but it’s still easy to convince them to go into smart packaging. “Be careful with anything that has a label on it. Brands often use flashy graphics to entice you to buy their product, ”New York City chef and culinary producer Clare Langan told me. “Jams, ‘artisan’ cookies, and even granola can seem more valuable with the right packaging.”

Jamie Logie, a nutritionist, health and wellness coach, agrees to be wary of brand labels. “Choose the generic versions of the store brand, which are cheaper and more often contain equivalent products found in the more expensive brand versions,” Logie advised. he confirms that he is paying for quality food, not quality advertising.

To Read more similar articles click here

Visit our site for exclusive deals & coupons over here


Thanks for visiting our Website. If you appreciate our work, kindly show us some support in our comments section 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *